Home / TVS Diodes / SMCJ6044AE3/TR13
minImg
SMCJ6044AE3/TR13
Microsemi Corporation
Product No:
SMCJ6044AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 13VWM 22.5VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 67A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 15.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 22.5V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V