SMCJ6.5A-Q
Bourns Inc.
Product No:
SMCJ6.5A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 15VC DO214AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 670A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101, SMCJ-Q
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 15V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V