SMCJ7.5CA
Meritek
Product No:
SMCJ7.5CA
Manufacturer:
Meritek
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 116.28A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 8.33V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series SMCJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.9V
Package / Case DO-214AB (SMC)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.5V