SMCJ8.5CA
Meritek
Product No:
SMCJ8.5CA
Manufacturer:
Meritek
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 104.17A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Supplier Device Package -
cms-filter-header-package Tape & Reel (TR)
cms-filter-header-series SMCJ
Type Zener
cms-filter-header-mfr Meritek
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Package / Case DO-214AB (SMC)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V