SMCJ90A-HR
Littelfuse Inc.
Product No:
SMCJ90A-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series SMCJ-HR
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V