SMCJE220CA
Eaton - Electronics Division
Product No:
SMCJE220CA
Package:
SMC
Description:
TVS DIODE 220VWM 356VC SMC
In Stock : 6000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.2A
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 246V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMC
Series SMCJE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 356V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 220V