SMD1812P110TF/16A
Littelfuse Inc.
Product No:
SMD1812P110TF/16A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.1A 1812
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.1 A
Height - Seated (Max) -
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 40 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 180 mOhms
Series POLY-FUSE®, SMD1812
Type Polymeric
Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 60 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 1.95 A