SMD2920P200TF/24A
Littelfuse Inc.
Product No:
SMD2920P200TF/24A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 24V 2A 2920
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 24V
Current - Hold (Ih) (Max) 2 A
Height - Seated (Max) -
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 40 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 125 mOhms
Series POLY-FUSE®, SMD2920
Type Polymeric
Package / Case 2920 (7351 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 50 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 4 A