Home / Solder / SMD2SW.015 100G
minImg
SMD2SW.015 100G
Chip Quik Inc.
Product No:
SMD2SW.015 100G
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Description:
SOLDER WIRE 60/40 TIN/LEAD NO-CL
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Storage/Refrigeration Temperature -
Composition Sn60Pb40 (60/40)
Form Spool, 3.53 oz (100g)
Digi-Key Storage -
Process Leaded
Wire Gauge 27 AWG, 28 SWG
Product Status Active
Flux Type No-Clean, Water Soluble
Series SMD2
Type Wire Solder
Shelf Life Start -
Shipping Info -
Mfr Chip Quik Inc.
Shelf Life -
Package Bulk
Melting Point 361 ~ 370°F (183 ~ 188°C)
Diameter 0.015" (0.38mm)