Home / Solder / SMD2SWLF.015 1LB
minImg
SMD2SWLF.015 1LB
Chip Quik Inc.
Product No:
SMD2SWLF.015 1LB
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Description:
LF SOLDER WIRE 99.3/0.7 TIN/COPP
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Storage/Refrigeration Temperature -
Composition Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7)
Form Spool, 1 lb (454 g)
Digi-Key Storage -
Process Lead Free
Wire Gauge 27 AWG, 28 SWG
Product Status Active
Flux Type No-Clean, Water Soluble
Series SMD2
Type Wire Solder
Shelf Life Start -
Shipping Info -
Mfr Chip Quik Inc.
Shelf Life -
Package Bulk
Melting Point 441°F (227°C)
Diameter 0.015" (0.38mm)