Home / TVS Diodes / SMDA12C-8E3/TR7
minImg
SMDA12C-8E3/TR7
Microchip Technology
Product No:
SMDA12C-8E3/TR7
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
14-SO
Description:
TVS DIODE 12VWM 24VC 14SO
User Guide
Bidirectional Channels 8
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 75pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 300W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 14-SO
Series TVSarray™
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V