Home / TVS Diodes / SMDJ16CA M6G
minImg
SMDJ16CA M6G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SMDJ16CA M6G
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 115.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series SMDJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V