SMDJ48CA
Meritek
Product No:
SMDJ48CA
Manufacturer:
Meritek
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.76A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series SMDJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Package / Case DO-214AB (SMC)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V