Home / Solder / SMDSW.020 1OZ
minImg
SMDSW.020 1OZ
Chip Quik Inc.
Product No:
SMDSW.020 1OZ
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Description:
SOLDER WIRE NO-CLEAN 63/37 1OZ.
In Stock : 13
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Storage/Refrigeration Temperature -
Composition Sn63Pb37 (63/37)
Form Spool, 1 oz (28.35g)
Digi-Key Storage -
Process Leaded
Wire Gauge 24 AWG, 25 SWG
Product Status Active
Weight 0.062 lb (28.12 g)
Flux Type No-Clean, Water Soluble
Series -
Type Wire Solder
Shelf Life Start -
Shipping Info -
Mfr Chip Quik Inc.
Shelf Life -
Package Spool
Melting Point 361°F (183°C)
Diameter 0.020" (0.51mm)