Home / Solder / SMDSWLF.020 4OZ
minImg
SMDSWLF.020 4OZ
Chip Quik Inc.
Product No:
SMDSWLF.020 4OZ
Description:
SLD WIRE NO-CLEAN 96.5/3/.5 4OZ.
In Stock : 33
Storage/Refrigeration Temperature -
Composition Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Form Spool, 4 oz (113.40g)
Digi-Key Storage -
Process Lead Free
Wire Gauge 24 AWG, 25 SWG
Product Status Active
Weight 0.25 lb (113.4 g)
Package Spool
Melting Point 423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Diameter 0.020" (0.51mm)