Home / Solder / SMDSWLF.031 1OZ
minImg
SMDSWLF.031 1OZ
Chip Quik Inc.
Product No:
SMDSWLF.031 1OZ
Description:
SLD WIRE NO-CLEAN 96.5/3/.5 1OZ.
In Stock : 36
Storage/Refrigeration Temperature -
Composition Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Form Spool, 1 oz (28.35g)
Digi-Key Storage -
Process Lead Free
Wire Gauge 20 AWG, 22 SWG
Product Status Active
Weight 0.062 lb (28.12 g)
Package Spool
Melting Point 423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Diameter 0.031" (0.79mm)