SMF120CA
Diotec Semiconductor
Product No:
SMF120CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
SOD-123F (SMF)
Description:
TVSDIODE,SOD-123FL,120V,200W,BI
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.04A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 200W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123F (SMF)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V
Package / Case SOD-123F
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V