Home / TVS Diodes / SMF58A-E3-08
minImg
SMF58A-E3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMF58A-E3-08
Package:
DO-219AB (SMF)
Description:
TVS DIODE 58VWM 95VC SMF
In Stock : 31957
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 144pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 200W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Series eSMP®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 95V
Package / Case DO-219AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V