Home / TVS Diodes / SMF7V5A-HM3-18
minImg
SMF7V5A-HM3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMF7V5A-HM3-18
Package:
DO-219AB (SMF)
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMF
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 773pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 8.33V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 200W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Series Automotive, AEC-Q101, eSMP®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.9V
Package / Case DO-219AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.5V