Home / TVS Diodes / SMF8V5A-HM3-18
minImg
SMF8V5A-HM3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMF8V5A-HM3-18
Package:
DO-219AB (SMF)
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMF
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.9A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 674pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 200W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Series Automotive, AEC-Q101, eSMP®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Package / Case DO-219AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V