SMFE170AH
Eaton - Electronics Division
Product No:
SMFE170AH
Package:
SOD-123FL
Description:
TVS DIODE 170VWM UNI
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 700mA
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 200W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123FL
Series Automotive, AEC-Q101, SMFExxH
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Package / Case SOD-123F
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V