Home / TVS Diodes / SMPC58ANHM3/I
minImg
SMPC58ANHM3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMPC58ANHM3/I
Package:
TO-277A (SMPC)
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC TO277A
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package TO-277A (SMPC)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®, eSMP™
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Package / Case TO-277, 3-PowerDFN
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V