Home / TVS Diodes / SMPC7.5A-M3/86A
minImg
SMPC7.5A-M3/86A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMPC7.5A-M3/86A
Package:
TO-277A (SMPC)
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC TO277A
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 116.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 8.33V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package TO-277A (SMPC)
Series TransZorb®, eSMP®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.9V
Package / Case TO-277, 3-PowerDFN
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.5V