SMT15E-05S2V5
Artesyn Embedded Power
Product No:
SMT15E-05S2V5
Description:
DC DC CONVERTER 2.5V 41W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 2.5V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 15A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Series SMT15E (41W)
Power (Watts) 41 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 6-SMD Module
Efficiency 93.5%