SN101M6R3ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SN101M6R3ST
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.18Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series SN
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 100 µF