SN222M6R3ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SN222M6R3ST
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.25 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SN
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2200 µF