SN74F240NS
Texas Instruments
Product No:
SN74F240NS
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
20-SO
Description:
PROTOTYPE
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SO
Series 74F
Package / Case 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr Texas Instruments
Number of Elements 2
Package Tube
Current - Output High, Low 15mA, 64mA