SN74F374DBR
Texas Instruments
Product No:
SN74F374DBR
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
20-SSOP
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SSOP
User Guide
Clock Frequency 100 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Max Propagation Delay @ V, Max CL 8.5ns @ 5V, 50pF
Number of Bits per Element 8
Output Type Tri-State, Non-Inverted
Trigger Type Positive Edge
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Series 74F
Function Standard
Type D-Type
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr Texas Instruments
Number of Elements 1
Package Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low 3mA, 24mA