SN74LVC2952ADWR
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC2952ADWR
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
24-SOIC
Description:
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 24SOIC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 8
Output Type 3-State
Logic Type Transceiver, Non-Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 24-SOIC
Series 74LVC
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 1.65V ~ 3.6V
Mfr Texas Instruments
Number of Elements 1
Package Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low 24mA, 24mA