Home / FIFOs Memory / SN74V225-7PAG
minImg
SN74V225-7PAG
Texas Instruments
Product No:
SN74V225-7PAG
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC FIFO SYNC 1KX18 5NS 64TQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
FWFT Support Yes
Retransmit Capability No
Current - Supply (Max) 35mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Bus Directional Uni-Directional
Series 74V
Function Synchronous
Access Time 5ns
Data Rate 133MHz
Memory Size 18K (1K x 18)
Package / Case 64-TQFP
Programmable Flags Support Yes
Expansion Type Depth, Width
Voltage - Supply 3 V ~ 3.6 V