Home / FIFOs Memory / SN74V293-6PZA
minImg
SN74V293-6PZA
Texas Instruments
Product No:
SN74V293-6PZA
Package:
80-LQFP (14x14)
Description:
IC FIFO SYNC 128KX9 80LQFP
In Stock : 350
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
FWFT Support Yes
Retransmit Capability Yes
Current - Supply (Max) 35mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 80-LQFP (14x14)
Bus Directional Uni-Directional
Series 74V
Function Synchronous
Access Time 4.5ns
Data Rate 166MHz
Memory Size 1.125M (64K x 18)(128K x 9)
Package / Case 80-LQFP
Programmable Flags Support Yes
Expansion Type Depth, Width
Voltage - Supply 3.15 V ~ 3.45 V