SN75ALS163DWG4
Texas Instruments
Product No:
SN75ALS163DWG4
Package:
20-SOIC
Description:
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
User Guide
Number of Drivers/Receivers 8/8
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Receiver Hysteresis 650 mV
Supplier Device Package 20-SOIC
Duplex Half
Series -
Type Transceiver
Data Rate -
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V