SNT-100-RD-G
Samtec Inc.
Product No:
SNT-100-RD-G
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN SHUNT 2POS
In Stock : 93
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating -
Color Red
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 4.3A per Contact
Contact Finish Gold
Gender Female Sockets
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 2 (1 x 2)
Series SNT
Type Open Top
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.100" (2.54mm)
Height 0.240" (6.10mm)