SP80U-0533T
Kaga Electronics USA
Product No:
SP80U-0533T
Manufacturer:
Kaga Electronics USA
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 80W
User Guide
Product Status Obsolete
Efficiency -
Mfr Kaga Electronics USA
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 60°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 15V
Voltage - Output 3 -15V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, CSA, cUL, UL
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.48" L x 3.94" W x 1.58" H (190.0mm x 100.0mm x 40.1mm)
Number of Outputs 3
Current - Output 2 2.8 A
Current - Output 1 10 A
Series SP80U-T (80W)
Power (Watts) 80W
Type Enclosed
Current - Output 3 1.2 A