SPC5517SBMLQ66
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5517SBMLQ66
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
144-LQFP (20x20)
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor e200z1
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 64K x 8
Number of I/O 111
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series MPC55xx Qorivva
Package / Case 144-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
Program Memory Size 1.5MB (1.5M x 8)
Data Converters A/D 40x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V