SPC5566MVR132R
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5566MVR132R
Package:
416-PBGA (27x27)
Description:
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 416PBGA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor e200z6
Speed 132MHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128K x 8
Number of I/O 256
Product Status Active
Supplier Device Package 416-PBGA (27x27)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series MPC55xx Qorivva
Package / Case 416-BBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, SCI, SPI
Program Memory Size 3MB (3M x 8)
Data Converters A/D 40x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.35V ~ 1.65V