Home / Microcontrollers / SPC560B64L7C6E0X
minImg
SPC560B64L7C6E0X
STMicroelectronics
Product No:
SPC560B64L7C6E0X
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
176-LQFP (24x24)
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176LQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor e200z0h
Speed 64MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 96K x 8
Number of I/O 149
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 176-LQFP (24x24)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series Automotive, AEC-Q100, SPC56
Package / Case 176-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Program Memory Size 1.5MB (1.5M x 8)
Data Converters A/D 53x10/12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V