SPC5632MF1MLQ60
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5632MF1MLQ60
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
144-LQFP (20x20)
Description:
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 144LQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor e200z3
Speed 60MHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 48K x 8
Number of I/O 80
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series MPC56xx Qorivva
Package / Case 144-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Program Memory Size 768KB (768K x 8)
Data Converters A/D 32x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V