Home / TVS Diodes / SPHV12-01ETG-C
minImg
SPHV12-01ETG-C
Littelfuse Inc.
Product No:
SPHV12-01ETG-C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SOD-882
Description:
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD882
In Stock : 249126
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 200W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-882
Series Automotive, AEC-Q101, SPHV-C, SPA®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25V
Package / Case SOD-882
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)