Home / TVS Diodes / SPHV36-01KTG-C
minImg
SPHV36-01KTG-C
Littelfuse Inc.
Product No:
SPHV36-01KTG-C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SOD-882
Description:
TVS DIODE 36VWM 65VC SOD882
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 13pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 200W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOD-882
Series Automotive, AEC-Q101, SPHV-C, SPA®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 65V
Package / Case SOD-882
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max)