SQ48T08060-NCC0
Bel Power Solutions
Product No:
SQ48T08060-NCC0
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
DC DC CONVERTER 6V 48W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 2 kV
Voltage - Output 1 6V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.26" H (58.4mm x 22.9mm x 6.6mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 8A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active Low
Series SemiQ™ SQ48
Power (Watts) 48 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Efficiency 89%