SQCA5A471JATME
KYOCERA AVX
Product No:
SQCA5A471JATME
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 470PF 50V 0505
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Temperature Coefficient A
Product Status Active
Ratings -
Series SQ
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.57mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 470 pF