Home / Fuses / SR-5-800MA-BK
minImg
SR-5-800MA-BK
Eaton - Electronics Division
Product No:
SR-5-800MA-BK
Description:
FUSE BRD MNT 800MA 250VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Melting I²t 6.5
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.112 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, cULus, KC-MARK, SEMKO, VDE
Current Rating (Amps) 800 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
Product Status Active
Series SR-5
Package / Case Radial, Can, Vertical
Voltage Rating - AC 250 V