SR03700008201KR500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
SR03700008201KR500
Package:
Axial
Description:
RES 8.2K OHM 1/2W 10% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 8.2 kOhms
Series SR37
Power (Watts) 0.5W, 1/2W