SR1-0603-039
NTE Electronics, Inc
Product No:
SR1-0603-039
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Package:
0603
Description:
RES 39 OHM 5% 1/16W 0603
In Stock : 3313
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 100
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Resistance 39 Ohms
Series SR1
Power (Watts) 0.063W, 1/16W