SR11-12V-200-2C
CUI Devices
Product No:
SR11-12V-200-2C
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
20.3 X 9.9 X 11.4 MM, 12 V, 1 A,
In Stock : 781
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Switching Voltage 120VAC, 24VDC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 16.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 720 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series SR11
Operate Time 7 ms
Mfr CUI Devices
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC