SR20-0.005-1%
Caddock Electronics Inc.
Product No:
SR20-0.005-1%
Package:
SR20
Description:
RES 0.005 OHM 1% 2W SR20
In Stock : 410
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -15°C ~ 105°C
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) 0.415" (10.54mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.565" L x 0.090" W (14.35mm x 2.29mm)
Temperature Coefficient 0/ +300ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package SR20
Resistance 5 mOhms
Series SR
Power (Watts) 2W