SR271A471KAR
KYOCERA AVX
Product No:
SR271A471KAR
Description:
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 470 pF