SR295C104MAR
KYOCERA AVX
Product No:
SR295C104MAR
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Temperature Coefficient X7R
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.1 µF