SR301A153JAATR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR301A153JAATR1
Description:
CAP CER 0.015UF 100V NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.015 µF